Gulnar

Aarthalopedia sitesinden

Gulnar, İkinci Çağ sırasında yaşamış bir Cüce'dir. Erebor Paktı'na bağlı bir asker olup, diplomatlık amacıyla Royne İmparatorluğu başkenti olan Bakırşehir'e gönderilmiştir.

Gulnar Helmskrag cüceşehrinde doğmuştur. Çocukluğunda, babasının distilerisi olan Sıcak Köz Biraları'nda çalışmış; ergenliğinde ise yeni yerler görmek amacıyla orduya katılmıştır. Orduda gördüğü ileri düzey eğitim sonrasında, ve savaşlarda gösterdiği üstün başarılar ile çabucak rütbeler atlamış; ancak cücelordları ile olan fikir ayrılıkları nedeniyle Royne İmparatorluğu diplomatlığı adı altında şehirden uzaklaştırılmıştır.

Hayatı[düzenle | kaynağı değiştir]

Gulnar asker olmadan önce babasının distilerisinde çalışmıştır. Distilerideki hayatı geleceğini etkilemiştir. Orada öğrendiği ilim ile alkolün nasıl yapılacağını, nasıl daha güzel olacağını ve ne tür yerlerde iyi olacağını öğrenmiştir. Ayrıca alkol ile olan tanışıklığı burada başlamıştır.

Helmskrag şehrinde gerçekleşen Frunnund günleri sayesinde milli bilincinin geliştiği söylenir. Bu törenlerde gördüğü askerler onun ileride komutanlığa kadar yükselmesinde büyük rol oynamıştır. Ergenliğinden sonra Helmskrag birliklerine yazılmış ve gösterdiği büyük çabalar sonrasında Erebor Paktı ordusuna katılabilmiştir.

Erebor Paktı dönemi[düzenle | kaynağı değiştir]

Orduya katılması seçiminde ailesiyle ayrı düşmüşlerdir. Cücelordlarının politik kavgalarına oyuncak olmasını istemeyen ailesi Gulnar'ı orduya katıldığı için dışlamıştır. O da bu öfkesini savaş alanında kullanmış, Orklar'a karşı olan onlarca savaşında öfkesi Gulnar'a yardım etmiştir. Bu noktada Helmskrag etrafında üne sahip olmuş ve ünlü savaşçılar kategorisine girmeye hak kazanmıştır. Hatta savaş monoliti üzerinde ismi vardır.

Diplomatlık dönemi[düzenle | kaynağı değiştir]

Artık ünlü bir savaşçı olan Gulnar'ın sözü çoğu politikal masada geçiyordur. Bunun nedeni şehir halkının Gulnar'ı bir "kurtarıcı" olarak görmesidir. Onun fikirlerini beğenmeyen cücelordları Gulnar'ı şehirden uzaklaştırmak amacıyla bir plan düşünmüştür. Bu plan gerçekleşirse Gulnar'ın etkisi şehir içerisinde zayıflayacak ve politik konumu zayıflayacaktır. Gulnar bir diplomat olarak Royne İmparatorluğu başkenti Bakırşehir'e gönderilmiştir. Orada Erebor Paktını temsil edecektir.

Orada bulunduğu 15 yıllık sürede kayda değer en büyük katkısı Royne İmparatorluğu'nun çöküş savaşı sırasında ettiği yardımdır. Arkadaşları ile birlikte Nilar Arith kalesine gönderilmiş, ve oradaki büyük gelişmelerin öncüsü olmuştur.

Nilar Arith kalesinde Orcus ve Başbüyücü Caen ile savaşmıştır, böylece hem Erebor Paktı içerisinde hem de Royne İmparatorluğu çevresinde büyük üne sahip olmuştur. Fakat imparatorluğun çöküşünü yine de durduramamışlardır.

İmparatorluk sonrası[düzenle | kaynağı değiştir]

Gulnar, diplomat olarak gönderildiği Royne İmparatorluğu'nun çöküşü sonrasında bir çok yerde çalışmıştır. İlk başlarda Erebor Paktı için komutan olarak geri dönmüş, fakat savaş sırasında edindiği psikolojik travmalar nedeniyle bu işi de yarıda kesmek zorunda kalmıştır. Babasının vefatı sonrasında Helmskrag şehrindeki Sıcak Köz Biraları distilerisinin başına geçmiştir. Ayrıca bu distileriyi büyütüp Helmskrag'ın en büyük tavernası haline getirmiştir.